Wybór nowego dysku twardego

Forum o sprzęcie komputerowym - płyty główne, procesory, pamięci RAM, karty graficzne, dyski twarde, nagrywarki, kontrolery itp.
Kondziq95
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2019, 18:27

Wybór nowego dysku twardego

Post autor: Kondziq95 » 13 lut 2019, 18:33

Witam,

Posiadam od 3 lat laptopa acer aspire v3 i chciałbym zakupić do niego nowszy dysk twardy, aby się aż tak nie zacinał (komputer jest ubezpieczony i 3 miesiące temu był wymieniany w nim dysk twardy, ale tej samej generacji co poprzedni i niestety dalej się zacina niemiłosiernie). Chciałbym się zapytać czym powinienem się kierować? Znajomy polecił mi abym szukał dysku o pojemności min. 240GB i szybkości odczytu/zapisu min. 500MB/s. Jednak na rynku jest ogromny wybór tego sprzętu, a ja nie wiem, który wybrać najlepiej.

Nie wiem czy te informacje są istotne, ale na wszelki wypadek:
Windows 10 Home; procesor Intel(R) Core(TM) i5-5200U CPU @ 2.20GHz 2.20 GHz
Zainstalowana pamięć (RAM): 8,00 GB
Typ systemu: 64-bitowy, procesor x64
Karta graficzna NVIDIA GEFORCE 940M (najnowsze sterowniki i aktualizacje ze strony producenta mam).

Będę wdzięczny za każdą pomoc :)

piotr
Posty: 59
Rejestracja: 26 sty 2007, 01:02

Re: Wybór nowego dysku twardego

Post autor: piotr » 13 lut 2019, 21:21

Pytanie co masz na myśli jako zacina się niemiłosiernie. Czy tak było od początku? Przeważnie komputery ze sprawnymi dyskami nie zacinają się tak sobie. Szczególnie, że po wymianie dysku, pewnie nowy system dostałeś. Być może więc przyczyna leży gdzie indziej.

Wracając do dysków, to tak, to co mówi znajomy to prawda i warto spróbować - dyski SSD zauważalnie przyspieszają codzienną pracę. Musisz sprawdzić ile dysku potrzebujesz (lub ile potrzebowałeś wcześniej przed wymianą, 240-500GB wydaje się sensowne i akceptowalne cenowo). Co do konkretnych modeli, praktycznie wszystkie dyski SATA będą pasowały. Zostają więc zaufanie i preferencje do marki. Od wielu lat używam w pracy i domu Samsungów lub Inteli, nie są najtańsze, ale na pewno są to niezawodne dyski.

Poleciłbym Samsung 860 EVO 250GB SSD, 2.5", SATA3, 550MB/s, 520MB/s - ok 250zł, lub Samsung 860 EVO 500GB 2,5" za ok 390zł. Na te dyski producent daje 5 lat gwarancji.

PatrycjaSVT
Posty: 6
Rejestracja: 20 gru 2018, 07:42

Re: Wybór nowego dysku twardego

Post autor: PatrycjaSVT » 15 mar 2019, 09:50

Dobór sprzętu komputerowego zależy w dużym stopniu od jego głównego przeznaczenia.
Pytanie, jakie jest zapotrzebowanie na pamięć, szybkość przesyłu danych.

W przypadku dopasowania sprzętu do działalności firmowej, warto skorzystać z porad ekspertów IT.
https://www.virtline.com/sprzet-i-oprogramowanie/

Jeśli jednak komputer ma służyć do użytku prywatnego, warto zorientować się w ofertach sprzętu różnych marek i zdecydować, jakie parametry sa wystarczajace.

Kaleron
Posty: 13
Rejestracja: 26 lis 2019, 12:02
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
Kontakt:

Re: Wybór nowego dysku twardego

Post autor: Kaleron » 26 lis 2019, 12:29

Kup najlepszy, na jaki Cię stać. W przypadku pamięci TLC ryzyko awarii jest większe, niż MLC. Unikaj QLC, bo już się pojawiły, a tu ryzyko awarii jest jeszcze większe. I im mniejsze tranzystory w układach NAND, tym szybciej zaczną się sypać.

ODPOWIEDZ