Nielegalny Windows zainstalowany przez sklep

Forum poświęcone rozwiązywaniu różnego typu problemów technicznych ze sprzętem komputerowym
Artur2601

Nielegalny Windows zainstalowany przez sklep

Post autor: Artur2601 » 5 wrz 2019, 11:59

Dzień dobry,

Ostatnio kupiłem laptopa w sklepie komputerowym. Sprzedawca powiedział, że gdy włączę laptop pierwszy raz zacznie się preistalacja, ale jeśli chcę to oni mogą skonfigurować system w sklepie, więc się zgodziłem, żeby się z tym nie bawić w domu. Parę dni później był u mnie mój kolega, informatyk, który powiedział, że zainstalowali mi nieoryginalny system, bo ma aktywator KMSpico. Co więcej, gdy sprawdziłem datę instalacji przez systeminfo, wyświetla się data 25.08 a laptop kupiłem 24.08 i wtedy tez instalowali system, więc ta data jest nieprawdziwa.

I teraz moje pytanie brzmi, czy można jakoś ustalić prawdziwą datę instalacji, żeby mieć podstawę do reklamacji? Albo czy można w jakiś inny sposób udowodnić pracownikom sklepu, że to oni zainstalowali lewy system?

Awatar użytkownika
Administrator
Site Admin
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2006, 01:11

Re: Nielegalny Windows zainstalowany przez sklep

Post autor: Administrator » 5 wrz 2019, 12:14

Po pierwsze najważniejsze pytanie jest takie, czy dany model laptopa był wyposażony w Windowsa OEM, czy nie. Czasami niektóre tańsze modele nie mają systemu, a sprzedawca być może chciał Ci zrobić "dobrze" i zainstalował nielegalny system.

W przypadku gdy laptop ma system, i np naklejkę z numerem seryjnym na obudowie, nie ma problemu. Zainstaluj system na nowo, podaj numer seryjny i aktywuj system. Moim zdaniem to lepsza opcja niż odsyłanie sprzętu - nie wiadomo co z nim będzie się działo.

W innym przypadku masz problem, chyba najlepszym wyjściem będzie dokupienie jakiejś licencji na Windowsa i reinstalacja systemu. Zawsze pozostaje też wybór któregoś z otwartych systemów, jak np Ubuntu czy Fedora. Ładne, sprawne, i bez wirusów.

Artur2601

Re: Nielegalny Windows zainstalowany przez sklep

Post autor: Artur2601 » 5 wrz 2019, 12:31

Jeśli chodzi o obudowę to nie ma żadnej naklejki, natomiast jest naklejka na opakowaniu z laptopa, na której jest napisane wszystko co zawiera, i jest tam na 1 pozycji: OS - Windows 10 Home, więc wnioskuję, że system powinien być oryginalny, chyba że się mylę. Jest tam też np. jednomiesięczna wersja próbna pakietu Office, która z kolei jest zainstalowana na laptopie. Oprócz tego w pudełku jest ulotka "Zapoznanie z systemem Windows 10". Wydaje mi się, ze gdyby laptop był sprzedawany bez systemu to powinno jej nie być?

Awatar użytkownika
Administrator
Site Admin
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2006, 01:11

Re: Nielegalny Windows zainstalowany przez sklep

Post autor: Administrator » 5 wrz 2019, 13:32

Raczej masz rację. Od wielu lat korzystam z MacBooków, więc jak jest obecnie z kluczami i naklejkami przy OEM, nie wiem. Kiedyś sprawa była prosta. Chyba w takim przypadku najlepiej będzie wyjaśnić sprawę ze sprzedawcą...

Artur2601

Re: Nielegalny Windows zainstalowany przez sklep

Post autor: Artur2601 » 5 wrz 2019, 13:41

No tak, tylko jak udowodnię sprzedawcy, ze to pracownicy sklepu zainstalowali lewego Windowsa, skoro jak napisałem w pierwszym poście data instalacji jest nieprawdziwa? Gdyby data i godzina pokazywały, że instalacja była przed zakupem to sprawa byłaby prosta, a tak sprzedawca może powiedzieć, że oni dali legalnego, a ja sam sobie zmieniłem i teraz mam do nich pretensje. Da się jakoś sprawdzić prawdziwą datę instalacji, albo w jakiś inny sposób udowodnić im przekręt?

WilliamHeini
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2020, 17:38
Lokalizacja: Italy
Kontakt:

-

Post autor: WilliamHeini » 20 gru 2020, 16:22

Ja też mam z tym problem gdyż posiadam CD-keya ale wyskakuje mi że jest nie właściwy
Wersia gry Sacred Plus Złota Edycja co mam zrobić aby grać przez internet na razie mogę jedynie z bratem przez Sieć lokalną grać
[url=https://essayformewriting.com/]essay rewriter[/url]

ODPOWIEDZ