Wymiana dysków w laptopach

Kategorie ogólne dotyczące spraw szeroko rozumianej informatyki
Kewin1994

Wymiana dysków w laptopach

Post autor: Kewin1994 » 23 wrz 2023, 09:11

Witam
Na wstępie podam parametry laptopa:
- HP Pavilon Gaming 15 ( GTX 1050, i5 8300h, HDD 1TB, 8GB RAM).

Proszę o pomoc, mianowicie: po 3 latach użytkowania, zaczął ,,mulić" , wolniej chodzić, długo się załączał system itp itd. Postanowiłem postawić system na nowo + format dysku. Wgrałem Win 10, rezultaty były minimalne, ale odczuwalne. Chciałem skorzystać z tego, że producent napisał, że jest możliwość zamontowania SSD NVMe ( M2/SATA ). Postanowiłem taki dokupić, ale zanim to zrobiłem, rozkręciłem go w kwestii sprawdzenia, co tam się kryje... Okazało się, że na miejscu gdzie miałem wkładać SSD M2, jest już jakaś pamięć. Jest to pamięć 16GB Intel Optane, która ma niby usprawnić HDD. Pytanie brzmi, czy mogę zamontować zwykły dysk SSD i włożyć na miejsce HDD, w momencie gdy mam intel optane ? Czy druga opcja - wyjąć Intel Optane i zamontować tam NVMe M2 ?
Z góry dzięki

piotr
Posty: 59
Rejestracja: 26 sty 2007, 01:02

Re: Wymiana dysków w laptopach

Post autor: piotr » 3 sty 2024, 09:27

Podejrzewam, że mulenie może być spowodowane tym, że dysk Optane działający jako cache, się skończył.

Generalnie powinny działać obie wersje. Z tym, że imo sensowniejsze będzie wywalenie obu dysków i wstawienie dysku NVMe - nie wiem jaki dokładnie interfejs NVMe zastosowano w nim, ale dzisiejszy zwykły dysk NVMe np 1TB będzie zarówno kilka razy szybszy od pamięci Optane, jak i kilkaset razy szybszy od dysku 1TB SATA 2,5". Różnica powinna być kolosalna. Kupowanie dysku SSD i pozostawienia Optane jako cache - zupełnie nie widzę sensu. Prawdopodobnie dalej będzie muliło jak przy SATA.

Możesz ew rozważyć pozostawienie dysku 1TB SATA jako dodatkowy nośnik danych na duże pliki typu zdjęcia/filmy, albo wywalić go - spadnie wtedy zużycie energii i laptop powinien dłużej działać na baterii.

ODPOWIEDZ