Proszę o pomoc - problem z komputerem

Kategorie ogólne dotyczące spraw szeroko rozumianej informatyki
Maciej1962
Posty: 1
Rejestracja: 4 sty 2007, 16:30

Proszę o pomoc - problem z komputerem

Post autor: Maciej1962 » 4 sty 2007, 16:32

Witam!

Mam następujący problem z komputerem. Zaczęło się od niewinnych zawieszeń przy zamykaniu systemu oraz
coraz częstszych zawieszeń w czasie pracy. Potem zamykanie systemu się naprawiło, ale zaczęły się kłopoty
przy włączaniu komputera - pojawiały się jakieś dane o dyskach na ekranie-na jego dole był napis:
Veryfing DMI Pool Data - cały czas paliła się dioda przy kieszeni dyskietek. Do czasu dało się to naprawiać
wciśnięciem restartu i jakoś dalej szło. Ale ile mozna restartować, nie mówiąc o zawieszaniu w czasie pracy.
Pomyślałem o defragmentacji - ale po wykonaniu 3-4% otrzymywałem komunikat o błędach na dysku i konieczności
użycia programu ScanDisk w opcji: gruntowny. Zrobiłem to, ale trwało to bardzo długo - ciągłe komunikaty o
tym, że program restartował już 10 razy i od nowa. W końcu udało się wykonać ScanDisk otrzymałem komunikat o
usunięciu wszystkich błędów. Następnie zacząłem defragmentację i po 3-4% znowu to samo-błędy na dysku.
Po wyłączeniu komputera - włączyłem go na nowo i o dziwo żadnych kłopotów, ale zaraz zaczął się znowu
zawieszać lub następował samoczynny restart. I było już coraz gorzej - obecnie właściwie nie można go właczyć -
wygląda to tak: właczenie i czarny ekran, więc przytrzymuje przycisk Power i wyłaczam komputer oraz listwę z
wtyczkami - i znowu go właczam - po 2-3 próbach po włączeniu komputer wydaje znajomy sygnał dźwiękowy i dochodzi
do ekranu z napisem: Veryfing Pool Data - po kilku restartach(obecnie okoóo 7 prób) na ekranie na sekundę
pojawia się na niebieskim tle napis powitalny systemu Windows ME - potem ewentualnie 3-4 restarty i wreszcie
pojawia się Pulpit komputera. Jak widzicie koszmar - praca w tych warunkach to także koszmar - bo komputer się
zawiesza lub sam restartuje. Dwa dni temu musiałem wydrukować plik z płytki CD - udało się po wielu zawieszeniach i
autorestartach - po prostu po każdym posuwałem się o mały kroczek dalej( udało się otworzyć katalog - restart -
udało się zaznaczyc plik - restart - otwieram plik - restart i tak dalej). I tak to wygląda.
Kilka informacji o komputerze - system Windows ME, procesor Intel Celeron - kupiony w 2002 roku w lutym/marcu.
Do tej pory tylko raz był u naprawy(2 lata temu) - wdusiłem przycisk Power i nie chciał wyjść.
Nigdy w nim nic nie grzebałem, ani nie robiłem nic z BIOSEM i rejestrem Windows bo się na tym nie znam.
Od dawna też nie kasowałem zadnych plików. Jeśli chodzi o internet - to mam modem - ale bardzo rzadko z niego
korzystam(raz na 3-4 miesiące) i tylko pewne strony(np. onet). Po prostu mam konto internetowe na uczelni i
tam siedzę dzień w dzień(teraz też), nie przenosiłem też ostatnio niczego z uczelni do domu(ostatni raz przed
letnimi wakacjami), więc raczej wykluczam wirusa - chyba. Dlatego proszę o jakąś pomoc - co to może być
czy to sprzęt czy jakiś program. Pozdrawiam Maciej.

Plum
Posty: 7
Rejestracja: 10 maja 2007, 23:15

Re: Proszę o pomoc - problem z komputerem

Post autor: Plum » 10 maja 2007, 23:52

A może tak przeinstalować system ???

i jak już to lepiej win 98SE niż ME !!!!
Szanuj Admina swego możesz mieć Gorszego !!!! :O)))

Zerdon
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2007, 11:44

Re: Proszę o pomoc - problem z komputerem

Post autor: Zerdon » 11 maja 2007, 12:21

W systemie Widows ME można utworzyć dyskietkę startową z panelu sterowania. Dyskietka taka jest też tworzona w czasie instalacji systemu. W razie jej braku jest skrót w menu start "Pomoc..." albo "Szukaj" i trzeba wpisać temat "Dyskietka startowa". Po jej utworzeniu należy uruchomić komputer z tej dyskietki i sprawdzić przynajmniej dysk C w poszukiwaniu błędów. Pełne skanowanie trwa kilka godzin w zależności od wielkości dysku. Istnieje jednak możliwość, że dysk jest stary i jest na wykończeniu. Jeśli po naprawieniu błędów natychmiast będą pojawiać się nowe należy kupić nowy dysk i zainstalować system od nowa. Co do sprawdzania błędów na dysk to można to zrobić wieloma programami za darmo dostępnymi w sieci, są to te same programy co do ustawiania partycji na dysku. jeśli programy do wyszukiwania błędów będą się zawieszać nie pozostanie nic innego jak wymiana dysku. Na nowym dysku nie polecam instalacji Windows ME lecz Windows XP, który jest znacznie stabilniejszy i bezpieczniejszy jeśli komputer jest na stałe podłączony do internetu. Istnieje jeszcze inna możliwość, że nie tyle dysk jest zepsuty co zasilacz i dlatego komputer się resetuje.

maxi
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2007, 20:39

Re: Proszę o pomoc - problem z komputerem

Post autor: maxi » 11 maja 2007, 14:27

Radze ci przeinstalować system ponieważ sam miałem takie problemy z ME. Ten system uzależnia się od restartowania. Najlepjej zainstaluj sobie XP albo 98 SE.

ODPOWIEDZ