Dwa pytania o DHCP

Administracja serwerów i klientów opartych na systemach Windows 2003, Windows XP, Windows 2000, Windows NT, oraz Windows 98
arus1993
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2013, 14:02

Dwa pytania o DHCP

Post autor: arus1993 » 15 lis 2013, 14:05

Witam, jestem na 1 roku studiów Inżynierii Zarządzania i mam mały problem. Mam do rozwiązania przez internet test w którym zawarte są te dwa pytania:

Jakie zadania wykonuje komputer klienta (chcący uzyskać dane konfiguracyjne) protokołu DHCP?

Jakie zadania wykonuje serwer usługi DHCP ( co, jak i na jak długo oferuje zgłaszającym się klientom ?)

nie mogę nigdzie w googlach znaleźć odp na nie, może Wy wiecie?

adam9112
Posty: 3
Rejestracja: 4 mar 2014, 16:44

Re: Dwa pytania o DHCP

Post autor: adam9112 » 4 mar 2014, 17:09

Klienci DHCP wysyłają najpierw pakiety rozgłoszeniowe. Serwery DHCP "oferują" swoje konfiguracje zaś klient wybiera jeden z adresów zaś do pozostałych serwerów wysyła komunikat DHCPREQUEST o dokonaniu juz wyboru. Klient w dalszej czynności konfiguruje swój interfejs. Gdy kończy połączenie z serwerem wysyła komunikat DHCPRELASE.
Serwery mogą mieć określony czas dzierżawy adresu więc w tym przypadku gdy klientowi skończył się czas to ten znowu wysyła komunikat DHCPREQUEST. Serwer potwierdzając zgodę wysyła klientowi komunikat DHCPPACK, a gdy nie chce zgodzić się na dzierżawę adresu to wysyła wiadomość DHCONACK.
Serwery DHCP korzystają z portu 68 jako portu źródłowego i 67 jako portu docelowego.
Przedzielanie adresów może nastapić poprzez poprzez adresy MAC karty sieciowej, automatycznie z puli wolnych adresów.
To tylko z grubsza wyjaśniłem na czym polega DHCP. Od razu sorki za takie dziwne rozpisanie ale śpieszyłem się. Myśle że tyle Ci wystarczy
[url=http://szczelne-szamba-betonowe.pl/]www[/url]

ODPOWIEDZ