INFORMATYKA - CZEGO WARTO SIĘ UCZYC? BAZY DANYCH?

Programowanie w języku skryptowym PHP oraz obsługa popularnej bazy danych MySQL
poczatkuajcyinformatyk

INFORMATYKA - CZEGO WARTO SIĘ UCZYC? BAZY DANYCH?

Post autor: poczatkuajcyinformatyk » 15 wrz 2010, 13:46

Witam, jestem w tej chwili po studiach na Politechnice, niestety nie związanych z informatyką, tylko z logistyką, natomiast chciałbym związac swoją przyszłośc z informatyką, ponieważ jak wiadomo w tej branży zarabia się bardzo dobrze. Wiem oczywiście, że trzeba dużo umiec, myślę o studiach na AGH lub u mnie na Polibudzie, ale raczej AGH. Chciałbym się dowiedziec, czy ucząc się samemu, mając wykształcenie wyższe ale nie informatyczne(jeślibym jednak nie zdecydował się na studia) też jest się konkurencyjnym na rynku pracy. Zastanawiam się jak w ogóle zacząc samemu się uczyc. Z tego co widze to najlepiej zarabiającą grupą są konsultanci i analitycy. Musze przyznac, że jestem zupełnym laikiem w tej branży, dlatego powiedzcie, jak zostaje się takim konsultantem albo analitykiem?;-) Bo mam naprawdę szczere chęci ale od czegoś trzeba zacząc;-) Wiem oczywiście że trzeba miec bardzo dużo doświadczenia, nie wszystko od razu, i oczywiście liczę się z tym. Ostatnio moją uwagę zajęła tematyka baz danych. Zauważyłem, że administratorzy baz danych zarabiają przyzwoite pieniądze, a jeszcze lepsze projektanci. Jak zostaje się takim projektantem? Od czego zacząc? Czego się uczyc? Może macie propozycje jakichś tytułów(książek) z których możnaby tą wiedzę nabywac? Czy język SQL jest uniwersalnym zastosowaniem w Oracle i innych, np. MySQL? Lepiej uczyc się Oracle czy czegoś innego? Jakie umiejętności będą w ogóle na rynku za jakiś czas najbardziej przydatne? Odnośnie baz danych ale i całej branży informatycznej to czego warto zacząc uczyc się już teraz aby później dobrze zarabiac? Czy ktoś ze znajomością baz danych może założyc własną firmę?Jeśli tak to jaką? Bo myślę, że ilośc energii włożona w naukę mimo wszystko nie ma przełożenia na późniejsze zarobki. Dlatego chciałbym nauczyc się czegoś konkretnego, żeby móc nabyc doświadczenia na etacie a później założyc własną firmę, która myślę, ze przynosi o wiele większe dochody. Jeszcze takie pytanie: kim jest software engineer? Czy to po prostu programista? Może są jakieś kursy na które warto by się wybrac? Prosiłbym Was o rzeczowe odpowiedzi. Pozdrawiam