D-LINK DGS-3627 + DES-3526 konfiguracja VLAN

Forum zajmujące się sprawami osprzętu sieciowego
Sniff
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 2012, 13:44

D-LINK DGS-3627 + DES-3526 konfiguracja VLAN

Post autor: Sniff » 18 maja 2012, 14:03

Witam,

dostałem za zadanie skonfigurowanie VLANów na obecnej infrastrukturze sieciowej, składającej się z przełącznika warstwy 3 D-LINK DGS-3627 i kilku przełączników warstwy 2 D-LINK DES-3526.
Manual producenta w połączeniu z GUI/CLI niestety nie są zbytnio userfriendly i przeszukując internet nie natknąłem się na działające rozwiązanie. Może ktoś na forum miał styczność ze stawianiem VLANów na takowych urządzeniach (lub podobnych, D-LINK raczej nie zmienił swojej idei działania VLANów). Wszystkie przełączniki warstwy 2 podpięte są do przełącznika warstwy 3.

Próbowałem następującej konfiguracji:
Na DGSie:
- ustawiam VLANy bez portów
- ustawiam subnet VLAN
- nie wiem, jak ustawić port TRUNK na tym przełączniku, tj, czy muszę to robić i na jakich portach
Na DESach:
- ustawiam VLANy wg. tego, co ustawiłem na DGSie
- ustawiam porty dla VLANu na Egress bez tagowania, jeden port ustawiam jako Egress+Tag i kabel z tego portu podłączam do DGSa) <- i tak dla każdego z VLANów
- do portu należącego do przykładowego VLANu podłączam komputer, konfiguruję mu adres IP z puli adresowej, jaką określiłem dla tego VLANu na DGSie <- nie wiem, co ustalić jako adres bramy

To w zasadzie wszystko, co udało mi się ustalić przeszukując "internety" i po prostu grzebiąc w urządzeniach.

Z góry dziękuję za odzew